27 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Sveikiname sulaukus III-ojo – paskutiniojo – trimestro! Nuo šios savaitės mažylio šansai išgyventi gimus anksčiau laiko lygūs 85 %. Kita vertus, iki pilno išnešiojimo lieka dar 13 savaičių. Gimda pakilusi 7 cm. virš bambos. Dabar mažylis džiaugiasi, jei jūs glostote pilvuką, gali nurimti pajutęs jūsų švelnumą arba atvirkščiai – pradėti daugiau judėti jums susijaudinus.
Jūsų svoris dabar augs sparčiau ir tai tęsis maždaug iki 36 nėštumo savaitės. Viso nėštumo metu priaugtas svoris dažniausiai pasiskirsto tolygiai. Nėštumo pradžioje stipriai padidėja krūtys (normaliai moters krūtys sveria apie 200 gr., o nėščiosios – apie 800 gr.!). Dalis svorio tenka didėjančiam amniotinio skysčio kiekiui. Kita dalis svorio – padidėjusiam kraujo kiekiui (nėščios moters organizmas nėštumo pabaigoje perdirba beveik 1 litru daugiau kraujo, nei iki nėštumo). Tam tikra dalis tenka vaikeliui ir placentai. Visa tai atėmus ir gausite tą svorį, kuris jau pasiskirsto jūsų kūne. Idealiausia rekomendacija – nėštumo metu priaugti 12-15 kg. Tačiau nepergyvenkite ir atsiminkite, kad nėštumas – ne tas metas, kai riektų laikytis dietos ar būti alkanai.

Mažylis

Mažylio namelyje pradeda darytis ankšta. Jis vis labiau ruošiasi gimimui. Tačiau, tarkim, jo plaučiai, dar nėra visiškai išsivystę ir nepasiruošę savarankiškai veikti. Palyginus blogai veikia ir kepenys, smegenys nėra iki galo išsivysčiusios, o imuninė sistema dar labai silpna. Ne iki galo susiformavusios nervinės skaidulos apsunkina matymą (gerokai per anksti gimusiems mažyliams iškart atliekama akyčių operacija). Toliau vystosi raumenys.
Mažylio odelė labai susiraukšlėjusi – taip yra dėl to, kad ji nuolatos mirksta amniotiniame skystyje. Tokia ji išliks ir keletą savaičių po gimimo. Mažylio „ūgis“ yra apie 34 cm, svoris – apie 900 gr. Šią savaitę mažylis ir toliau sėkmingai mirksi ir atsimerkia, tai daro reguliariais intervalais. Įdomu yra tai, kad jei mažylis atsimerkia vėliau negu iki 27-os savaitės, tai rodo, kad jis patyrė kažkokį kenksmingą poveikį ankstyvuoju raidos periodu. Dažniausiai tokį poveikį sukelia alkoholio vartojimas.
Mažylis kvėpuoja per placentą, į kurią per virkštelės kraujagysles kraujas patenka iš aortos. Palcentoje įvyksta dujų apykaita tarp mamos ir mažylio kraujo.

Jūs keičiatės

Paskutiniais nėštumo mėnesiais moters kraujyje padidėja cholesterino kiekis. Neišsigąskite, cholesterinas yra placentai svarbi statybinė medžiaga. Su cholesterino pagalba placenta sugeba išskirti skirtingų rūšių hormonus, pavyzdžiui, progesteroną, kuris atsakingas už pieno liaukų vystymasi ir mažina gimdos bei kitų raumenų įsitempimą.
Jau rašėme, kad nėštumo metu keičiasi moters svorio centras. Jūsų organizmui gana sudėtinga prie to priprasti. Augantis pilvukas teikia džiaugsmo, tačiau atima mobilumą. Todėl artimiausiais mėnesiais turėtumėte būti itin atsargios: jūs gana lengvai galite pargriūti. Laimei, moteriai pargriuvus paprastai nebūna rimtų pasekmių nei mamai, nei vaikeliui. Gimdą saugo jos buvimas tam tikroje pozicijoje, o vaikelį saugo vaisiaus vandenys.
Tačiau vis dėlto praneškite gydytojui, jei pargriuvote arba tuoj pat kreipkitės į gydytoją, jei pargriuvus pasireiškia šie simptomai:
*kraujotekis iš lytinių organų,
*kamščio išėjimas iš lytinių organų,
*stiprus skausmas pilve.
Tiesiog atminkite, kad kuo labiau auga pilvukas, tuo labiau darotės nerangesnė. Dabar ne laikas bėgioti ar greit vaikščioti. Lipdama ir leisdamasi laiptais būtinai laikykitės už turėklo.

Kartu

Jei dar to nepadarėte, pats laikas būtų apsilankyti gimdymo kursuose. Ten gausite išsamios inforamacijos apie gimdymo eigą ir komplikacijas, susitiksite su kitomis moterimis ir galėsite pasidalinti nerimą keliančiais klausimais.