36 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Būsima mama

Visas jūsų gyvenimas ir mintys dabar sukasi apie mažylio gimimą, vis dažniau matote ir jaučiate artėjančio gimdymo ženklus. Žinoma, jaučiatės pavargusi, tačiau vis prisiminkite, kad tai jūsų mažylis ir jūsų likimas. Jau turėtumėte būti apsisprendusi, kur gimdysite ir ar naudositės nuskausminimu. Su gydytoju matykitės kas savaitę. Mažylis jau tikrai turėtų būti nusileidęs galvyte žemyn, jei taip nėra, aptarkite galimus gimdymo būdus.
Kadangi jūsų pilvukas paskutinėmis savaitėmis stipriai padidėjęs, jūsų svorio centras vėl yra pasikeitęs, todėl būkite itin atsargi vaikščiodama ir judėdama. Optimalu, jei iki 36 nėštumo savaitės būtumėte priaugusi 12 kg. svorio. Gali būti, kad jūsų svoris iki gimdymo jau gerokai ir nebesikeis. Būna, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis svoris netgi pradeda kristi (neretai tai laikoma artėjančio gimdymo vienu iš požymių). Jūsų placenta ir toliau aktyviai aprūpina mažylį reikiamomis medžiagomis: per ją kas minutę prateka 600 ml. kraujo, kuris atsinaujina kas 15 sekundžių.

Mažylis

Veidukas tapo pilnesnis, lygesnis, atsirado žandukai. Mažylis užima visą gimdos erdvę – dabar jis jau nebesisukioja, o tik spardosi. Jei mažylis gimtų dabar, su juo viskas turėtų būti gerai. Galvytė pamažu statosi į mažąjį dubenį, todėl mamai tampa lengviau kvėpuoti, taip smarkiai nebekankina rėmuo.
Beje... jeigu tai jūsų pirmasis nėštumas, mažylio galvytė greičiausiai jau bus nusileidusi į dubenį. Paskesnių nėštumų atveju galvytė gali nusileisti ir tik likus kelioms valandoms iki gimdymo.

Mažylio galvos kiaušas pakankamai minkštas: keliaudama gimdymo takais, galvytė tampa šiek tiek plokščia. Per paskutines nėštumo savaites mažylis priaugs nuo 14 iki 28 gr. svorio kasdien. Jo apetitas paskutiniu metu yra padvigubėjęs, jis jaučia, kad greit gims ir turi priaugti reikiamą svorį. Jo kepenyse pradeda kauptis geležis, kuri bus labai reikalinga kraujo sistemai pirmaisiais mažylio gyvenimo metais. Toliau bręsta nervų sistema, mažylis atlieka kvėpavimo, ryjimo ir čiulpimo judesius. Sutvirtėja nosies ir ausų kremzlės, dar labiau išryškėja paveldėti bruožai. Mažylis dabar yra maždaug 46 cm ir 2,5-2,7 kg. Dabar mažylį supa maksimalus vaisiaus vandenų kiekis. Artėjant gimdymui, jų kiekis šiek tiek sumažės. Pastebėsite, kad mažylis pradėjo mažiau ir nebe taip aktyviai judėti. Mažylis daro viską, kad užimtų kuo mažiau vietos: alkūnės prispaustos prie kūnelio, rankytės sukryžiuotos ant krūtinės, keliukai pritraukti prie pilvuko. Kaip jūs svajojate apie miegą ant pilvo, taip mažylis dabar greičiausiai svajoja, kaip smagu būtų ištiesti kojytes.

Mamos elgesys

Iki gimdymo liko 4-5 savaitės. Gali būti, kad jaudinatės, jog mažylis gims anksčiau. Greičiausiai, turite ne vieną pažįstamą, kuri pagimdė anksčiau laiko. Nėštumas tęsiasi jau ištisas 36 savaites ir esate smarkiai nuo jo pavargusi. Liko visai nedaug iki ilgai laukto susitikimo.
Jau turbūt pamiršote, kada normaliai maudėtės vonioje. Jei nėštumo eiga normali, gydytojas greičiausiai leis mamai karts nuo karto pasimėgauti vonia. Tik jokiu būdu neprisileiskite karšto vandens. Aišku, idealiausia būtų, jei dar šiek tiek palauktumėte ir naudotumėtės dušu. Beje, vonia ir dušas nesumažina rizikos paslįsti ir išgriūti. Tegul išlipti ir įlipti į vonią jums turėtų padėti vyras.
Pastebėta, kad paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais mamos dažnai knarkia. Paaiškėjo, kad nėščiųjų viršutiniai kvėpavimo takai yra aukščiau nei įprastai. Jeigu tai trukdo jūsų vyrui – tegu jis miega kitame kambaryje. O apskritai, tai jis galėtų ir pakentėti. Greit išvis teks įprasti miegoti įvairiausiomis aplinkybėmis.