31 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Būsima mama

Nėštumo pabaigoje nugaros skausmai beveik neišvengiami. Jų priežastis – susilpnėję nugaros raumenys ir raiščiai, kurie dabar ilsisi ir yra atsipalaidavę. Nugaros skausmai kartais moteris kamuoja ir kelis mėnesius po gimdymo. Priminkite savo vyrui, kad jūsų nugaros glostymas – jo kasdienė pareiga. Taip pat šiuo metu tikėtinas ir kojų venų išsiplėtimas. Dėl besiplečiančių dubens kaulų ir skausmų dubens srityje, jūsų eisena gali priminti anties krypavimą.
Jei jaučiatės nepatogiai dėl mažylio padėtie ar jo spyrių, stenkitės kuo dažniau keisti savo kūno padėtį, suraskite patogią pozą.
Jei to dar nepadarėte – darkart primename, kad pats laikas būtų su gydytoju aptarti jūsų gimdymo perspektyvas. Jau šią savaitę mažyliai dažniausiai būna įsitaisę galvyte žemyn – tokia pozicija ir vyksta gimdymas. Tačiau jei jis dar neapsivertė, galbūt per artimiausias pora savaičių gerokai sumažėjus vaisiaus vandenų, jis dar nusileis. Jei ne – yra keletas būdų: specialūs pratimai, vaisiaus apsukimas (daromas tik ligoninėje ir tik įvertinus rizikos ir naudos santykį) arba planinė cezario operacija.

Mažylis

Mažylis sveria apie 1,5 kg ir yra 38-39 cm. Jo odelė įgauna rožinį atspalvį (iki šiol ji buvo labiau raudona). Nagučiai pagaliau pasiekia pirštukų galus. Bene visi organai jau išsivystę, išskyrus plaučius, kurių brendimas vyksta toliau. Galvytė beveik proporcinga kūneliui. Pradeda aktyviai funkcionuoti nervų ląstelės ir vyksta nervinių jungčių susidarymas. Aplink nervines skaidulas susiformuoja apsauginės plėvelės ir nerviniai impulsai perduodami greičiau – tai reiškia, kad mažylis įgyja sugebėjimą mokytis.
Paskutinėmis nėštumo savaitėmis mažylį per vaisiaus vandenis pasiekia ne tik balsai, muzika, bet ir daugiau garsų: dulkių siurblio ūžimas ar paukščių čiulbėjimas, gatvės garsai ar lauko durų trenksmas... Jei kažkurie garsai kartosis dažnai, mažylis gimęs juos atpažins.
Jei mažylis gimtų dabar, jis būtų tiesiog „neišnešiotas“, o ne „stipriai neišnešiotas“.

Kartu

Pabandykite prieš miegą mažyliui dainuoti vieną ir tą pačią lopšinę, klausytis tos pačios muzikos ar tėčio balso. Mažylis įpras užmigti prie šių garsų ir yra didelė tikimybė, kad po gimimo pasitelkus tuos garsus, pavyks išvengti bemiegių naktų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad mažyliai gimdoje girdi ir įsimena melodijas. Gimę jie gerokai labiau pagavesni ir jautresni melodijoms, kurias girdėjo dar iki gimimo, net jeigu jas atlieka kažkas kitas, o ne mama.
Beje, ši savaitė turėtų būti 1-oji jūsų pelnyto poilsio – dekretinių atostogų – savaitė. Galite kelias dienas tiesiog atsipūsti ir nieko neveikti. Leiskite sau tokią prabangą, nes gimus mažyliui kurį laiką to natūraliai nebus.

Jūs keičiatės

Vėl gali sustiprėti nuotaikos svyravimai.
Paskutinėmis nėštumo savaitėmis stipriai padidėja cirkuliuojančio kraujo apimtis, nes mažyliui reikia gerokai daugiau deguonies ir maisto medžiagų. Tai padidina širdies apkrovimą, todėl pats metas būtų atsisakyti aktyvaus gyvenimo būdo.
Dauguma jūsų organų yra gerokai padidėję, kad užtikrintų nenutrūkstamą darbą, susijusį su intensyviu mažylio augimu. Vienintelis itin svarbus organas, išlaikęs ankstesnį dydį – tai kepenys. Ir labai gaila, nes jų apkrova nėštumo metu stipriai padidėjusi ir dėl nuolat perpildomos tulžies pūslės padidėja akmenų susidarymo tikimybė.