10 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Jūsų gimda jau padidėjusi dvigubai ir yra maždaug greipfruto dydžio. Pradeda augti jūsų svoris, pajautrėja dantenos, būdinga šiek tiek padidėjusi skydliaukė, dažnesnis šlapinimasis. Jūsų talija sparčiai nyksta.

Pirmosiomis nėštumo savaitėmis svorio kitimas nėra itin pavojingas, nes vaikeliui dar reikia nedaug kalorijų ir maisto medžiagų. Kita vertus, nesistenkite svorio specialiai priaugti daugiau – dydysis svorio prieaugis būdingas antrajam ir trečiajam nėštumo trimestrui, kai mažylis sparčiai auga, sunkėja gimda, placenta, pieno liaukos, besiruošiančios būsimam maitinimui.

Jus vis dar gali kankinti „senieji“ nėštumo palydovai – pykinimas, vėmimas, tam tikro maisto ar kvapo netoleravimas... Hormonai ir toliau veikia jūsų savijautą ir nuotaiką. Laikykitės, jau po poros savaičių turėtų palengvėti.

Mažylis

Jis jau gali markstytis ir žiopčioti. Mažylis jau toks didelis ir stiprus, kad gali prisiliesti prie gimdos sienelės arba nuo jos atsispirti. Formuojasi burnos gomurys, skonio nervai, kaklo raumenys. Vietoj kremzlių jau yra kaulai. Dvi plaučių dalys atsiskiria į atskiras skiltis, diafragma atsiskiria nuo širdies. Pradeda vystytis pirminiai dantys, balso stygos. Jau nebėra uodegytės!

Jo kūno proporcijos darosi vis labiau panašesnės į žmogaus. Galvytė suapvalėja ir kiek pakyla. Galvos smegenys ir toliau vystosi neįtikėtinu greičiu: kiekvieną minutę atsiranda ketvirtis milijono naujų neuronų. Širdelė jau visiškai susiformavusi. Ant pirštukų pradeda augti miniatiūriniai nagučiai. Dar vienas svarbus pasiekimas – atsiskiria pilvo ir krūtinės ertmės.

Jeigu iki 10-os savaitės embrionas vystosi normaliai, vadinasi jam jau nebegresia įgimtos anomalijos. Mažylio ūgis artėja link 4 cm.

Neįtikėtina, bet mažylio širdelė plaka jau daugiau kaip mėnesį. Ausytės jau irgi beveik susiformavusios, tik dar esti pakankamai žemai.

Tai įdomu

Dauguma mažylių čiulpia būtent dešinės rankytės nykštį.

Šiuo metu jau susikūrusios visų organų užuomazgos, tik organai dar labai maži ir nesubrendę, o jų funkcijos dar nekoordinuotos.

Nuo 10 savaitės mažylis mediciniškai vadinamas jau nebe embrionu, o vaisiumi.

Nuo šios savaitės pabaigos mažylis yra visiškai pasirengęs skirti skonį – jo liežuvyje pradeda rastis skonio receptoriai.

Berniuko ir mergytės išoriniai lytiniai organai dar nėra susiformavę ir iš išorės skirtingų lyčių embrionai dar nesiskiria.

Kartu

Pats laikas pagalvoti apie tai, kaip pranešite žinią apie savo nėštumą darbe.

Naudingi patarimai

Jei iki nėštumo sportavote, sportuokite ir toliau. Geriausias sportas nėščiosioms – plaukiojimas, ėjimas ir ilgi pasivaikščiojimai. Taip pat galite atlikti specialius pratimus nėščiosioms tiesiog namuose.

Būsimos mamytės komentaras

„Kaip aš pavargau nuo tos toksikozės! Nors suprantu, kad kitoms mamytėms būna dar ir blogiau – mane kankina pykinimas rytais ir padidėjęs rūgštingumas. Kartais dar pasitaiko nuotaikos svyravimų, nuo kurių, deja, kenčia mūsų tėvelis. Laukiu nesulaukiu, kada jau galėsiu pradėti mėgautis savo nėštumu ir įsisąmoninti, kad jau greit tapsiu mama. Tačiau jau dabar dievinu savo mažylį. Mes kartu su juo dirbam, vaikštom, miegam ir valgom – tiesiog neįsivaizduojame gyvenimo vienas be kito. Labai laukiu, kada pradėsiu jausti, kaip mano mažylis juda. Tai pats mylimiausias ir laukiamiausias mažylis pasaulyje.“