21 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Šiuo nėštumo periodu moteris dažniausiai jaučiasi puikiai, jai nestinga energijos. Pas gydytoją ir toliau rekomenduojama lankytis 1 kartą per mėnesį. Per ateinančias 10 savaičių smarkiai priaugsite svorio. Svorio prieaugis nuo nėštumo pradžios iki dabar gali būti nuo 4,5 iki 6,5 kg. Padidėjęs medžiagų apykaitos poreikis iš jūsų organizmo reikalauja papildomai apie 500 kcal. Jūsų gimda dabar pakilusi maždaug 1 cm virš bambos. Placenta visiškai susiformavusi, ji ir toliau didėja. Gali pradėti stipriau sausėti kūno oda, nuolatos ją drėkinkite drėkinamaisiais kremais. Kartais gali paskaudėti pilvo apačią.
Jau puikiai jaučiate mažylio judesius, netgi galite pamatyti, kaip jam judant, sujuda ir jūsų pilvukas. Tiesa, dienos metu mažylis beveik neprimena apie save. Labiausiai judesiai juntami vakarais.

Mažylis

Mažylio kraujyje jau yra reikiamas raudonųjų kraujo kūnelių kiekis: pradedami gaminti baltieji kraujo kūneliai, atsakingi už infekcijų slopinimą. Liežuvyje formuojasi skonio receptoriai. Labiau išryškėja lūpos. Visi organai ir sistemos vystosi toliau. Tai visų pirma liečia nervų ir endokrininę sistemas. Bene visos endokrininės liaukos jau veikia: ir hipofizė (posmegeninė liauka), ir kasa, ir skydliaukė, ir antinksčiai, ir lytinės liaukos. Pradeda funkcionuoti blužnis. Ausies sraigė iki 20 savaitės baigia formuotis ir nuo šiol mažylį pasieks vis platėjantis garsų spektras. Nervų sistema jau pakankamai susiformavusi, kad mažylis sugebėtų nuryti vaisiaus vandenų – tai padeda jam vystytis ir augti. Šiuo metu vaisiaus vandenų yra apie 500 ml.
Daugiausia ikigimiminių plaukelių (lanugo) šiuo metu yra ant akyčių ir antakių. Mažylis vis dar daug ir aktyviai juda. Šio trimestro pabaigoje mažylis pradės įsitvirtinti tam tikroje vienoje pozicijoje, dažniausiai – galvyte žemyn. Tačiau būna, kad 3-4% mažylių iki pat nėštumo pabaigos sėdi užpakaliuku žemyn. Mažylio „ūgis“ apie 25-27 cm, svoris – apie 360-400 gr.


Tai įdomu

Išgirdus žinomą, mamos dainuojamą ar dažnai klausomą muziką, dainas, mažylį užlieja teigiamos emocijos.
Amniotinio skysčio, kurį mažylis nuolatos vis nuryja, skonis priklauso nuo to, kuo maitinasi mama. Todėl ir gimęs mažylis labiau mėgs tą maistą, kuriuo nėštumo metu maitinosi mama.
Jei mama miega ant nugaros, jos mažylis gali kentėti nuo deguonies trūkumo.
Tarp 21 ir 22 savaitės mažylio plaučiai įgyja šiokį tokį sugebėjimą įkvėpti oro.

Mergytė ar berniukas?

Kai jūsų pilvukas jau gerokai išryškėjęs, atsiras vis daugiau norinčiųjų atspėti jūsų vaikelio lytį, remiantis įvairiausiais mitais ir senoviniais prietarais. Kai kurios nėščiosios laiko tai įdomiu ir vertu dalyku ir įsitraukia į įvairiausius skaičiavimus. Internete galima rasti aibes skaičiuoklių, diagramų (dažniausiai kiniškų), besiremiančių mamos/tėčio gimimo datomis, mamos amžiumi, kai pastojo ir pan. Gal ir įdomus užsiėmimas tokiais būdais paspėlioti, ko laukiatės, tačiau pasitikėti jais visiškai neverta. Jei jus labai domina, kokios lyties mažylio laukiatės, geriau atlikite profesionalų echoskopinį tyrimą. Yapč, kai šiais laikais yra didelės pasirinkimo galimybės (2D, 3D, 4D echskopija ir t.t.).

Kartu

Jei galvojate mažylį maitinti krūtimi, pats laikas pradėti tam ruoštis. Pasitarkite su savo gydytoju, galbūt jis duos naudingų patarimų. Taip pat įsigykite specialią liemenėlę nėščiosioms, kuri daug tvirčiau prilaiko krūtinę, padeda komfortiškiau jaustis. Taip pat galite pradėti ruošti spenelius žindymui, nes ypač dažnai pasitaiko, kad gimę mažyliai pirmosiomis paromis stipriai nugraužia spenelius ir mamos nebenori/nebegali jų maitinti krūtimi. Jei dar nėštumo metu pradėsite naudoti kontrastinį dušą speneliams, į liemenėlę įsidėsite šiurkštesnės medžiagos gabalėlį, speneliai nebebus tokie jautrūs. Taip pat sukamaisiais judesiais laikrodžio rodyklės kryptimi šiurkštesne plaušine masažuokite krūtis. Tačiau tampyti ar sukioti spenelių nereikėtų, nes tai iššaukia gimdos susitraukimus. Jei jūsų speneliai įdubę ar plokšti, likus kelioms savaitėms iki gimdymo, galite pabandyti įsigyti specialius spenelių koreguoklius.

Kas gali kelti nerimą?

Tinimas dažniausiai atsiranda paskutinėmis nėštumo savaitėmis. Tinimo priežastimi dažnai tampa padidėjęs baltymo kiekis šlapime, taip pat padidėjęs kraujo spaudimas. Jei tinsta rankos, nenešiokite žiedų, jei tinsta kojos – įsigykite patogią, gal net numeriu didesnę avalynę. Jei pastebite, kad tinstate, kreipkitės į gydytoją, jis patars, kaip gydytis.
Pienligė – taip pat dar vienas nemalonus reiškinys, galintis persekioti įvairiais nėštumo periodais. Tai išorinių moters lytinių organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas. Pienligę sukelia baltasis balkšvagrybis. Šis mikroorganizmas yra plačiai paplitęs aplinkoje. Neretai jo randama maiste ir dirvožemyje. Jis aptinkamas daugumos sveikų žmonių kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos, taip pat tūno apie 20% sveikų moterų makštyje. Dažniausiai grybelis nesukelia jokių problemų. Kartais dėl tam tikrų priežasčių grybelis pradeda daugintis ir sukelia uždegimą. Daugelis moterų pirmą kartą su pienlige susiduria būtent nėštumo metu. Gydytojas pienligę nustato paėmęs tepinėlį ir skiria gydymą.
Taip pat gali kankinti padidėjęs rėmuo, svaigti galva, užkietėti viduriai.