6 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

6 nėštumo savaitę atlikti išsamūs ultragarsiniai tyrimai jau gali fiksuoti atsargius kūdikio judesius, jo širdelė plaka 140-150 tvinksnių per minutę (tai yra, du kartus dažniau, nei mamos). Gimdos kaklelis paprastai suminkštėjęs. Ir toliau gali ištikti pykinimo ar vėmimo priepuoliai, jaučiate nuovargį ir norą pamiegoti. Net ir šiais toli pažengusios medicinos ir naujų atradimų laikais ankstyvoji toksikozė vis dar išlieka neįmintu reiškiniu. Jūsų būsena kartais gali priminti tuoj tuoj prasidėsiančias menstruacijas. Gali papilnėti ir skaudėti krūtys.

Moterys gali pradėti nekęsti tam tikrų kvapų, padidėja seilėtekis. Dar keletas negalavimų, apie kuriuos turite žinoti ir kurie gali atsirasti šiuo metu ir tęstis net iki nėšumo pabaigos: kylantis rėmuo, užkietėję viduriai, hemorojaus pavojus, psichologiniai nėštumo pakitimai.

Mažylis

Jo širdelė jau plaka! Intensyviai vystosi placenta – specialus organas, kuris toliau bus atsakingas už reikalingų hormonų išskyrimą mažyliui, taip pat už maitinimą, kvėpavimą ir mažylio apsaugą. Šios savaitės pabaigoje mažylis „gerokai“ pasunkės ir svers apie 3,5 gr.

Nervinis vamzdelis jau užsivėręs ir pasidengęs tam tikru sluoksniu, iš jo pradeda formuotis galvos smegenys. Pradeda ryškėti ir kojytės, tačiau uodegytė dar neprapuolusi. Smegenys ir galūnės vystosi itin greitai. Galvytė įgauna apskritą formą, joje vis aiškiau matyti keturios įdubos – tai būsimos akytės ir ausytės. Vaisiaus viduje formuojasi vidiniai organai: kepenys, plaučiai ir kt.. Pradeda formuotis gerklos ir vidinė ausis, vystosi krūtinės ląsta. Širdelė atrodo kaip iškilumas ant krūtinės ląstos. Aktyviai formuojasi kraujagyslių sistema. Mažylis dabar gerokai paaugęs – jau 7-9 mm dydžio. Pradeda formuotis veidukas, išryškėja burnytė, akys, maža nosytė.

Įdomu

6 nėštumo savaitę moterims, laikančioms namie katiną, patariama vengti prižiūrėti jo kraiką, kad išvengtumėte toksoplazmozės, kuri gali sukelti kūdikiui genetinių defektų.
Šios savaitės pabaigoje mažylis jau gali judinti galvytę, rankytes ir kojytes.
Šią savaitę prasideda lytinių liaukų diferenciacija į vyriškas ir moteriškas.
Nėštumo laikotarpiu nuo 6 iki 10 savaitės itin svarbu vengti bet kokių neigiamų faktorių, nes jie stipriai gali paveikti būsimo vaikelio vystymąsi.

Kartu

Šią savaitę atliktas nėštumo testas jau gali patvirtinit, kad jūs laukiatės. 5-7 nėštumo savaitę atliekamas ultragarsinis tyrimas, padedantis nustatyti, ar kiaušinėlis prisitvirtino gimdoje (tai padeda išvengti negimdinio nėštumo). Taip pat šio tyrimo metu jau galima pastebėti ar embrionas yra vienas, ar keli. Pats laikas kreiptis į moterų konsultaciją. Jūsų gydytojas paskirs atlikti keletą tyrimų ir analizių – būtinai juos atlikite. Reguliarūs apsilankymai pas gydytoją – pats lengviausias ir efektyviausias būdas kontroliuoti Jūsų, o taip pat – ir kūdikio sveikatą.

Jei sportuojate

Dabar svarbiausia sportuojant užtikrinti normalią organizmo reakciją į pasikeitimus, susijusius su nėštumu, pagerinti širdies ir kvėpavimo sistemų darbą, paruošti pilvo ir nugaros raumenis. Reikia vengti pratimų, kurie susiję su kūno kėlimu, rankų kilnojimu aukštyn, stipriu įsitempimu, smarkiu judėjimu, vengti staigių atsispyrimų ir ypač – kritimų.

Jūs keičiatės

Jei tai jūsų pirmasis nėštumas, pilvo apimtis dar tikrai nėra pasikeitusi. Ir su svoriu labai įvairiai: vienos moterys jo kiek neteko, kitos – kiek priaugo. Nors, vis dėlto, su tam tikrais drabužiais jau galite jaustis nepatogiai. Jei dabar apsilankysite pas ginekologą, jis jau pastebės gimdos padidėjimą – savo dydžiu ji panaši į slyvą. Kaip minėta, 6 savaitė yra kritiška kūdikio organų vystymuisi. Todėl labai svarbu, kad atsisakytumėte alkoholio, rūkalų, vaistų, jei jie nėra gyvybiškai būtini. Vengti cheminių medžiagų, radiacijos, itin aukštos ar itin žemos temperatūros. Moters organizme vyskta daugybė pasikeitimų, nulemiančių teisingą vaisiaus vystymąsi, pasiruošimą gimdymui ir naujagimio maitinimui.

Keletas gydytojo patarimų, kaip jaustis geriau

Kadangi blogos savijautos priežasties neįmanoma panaikinti, jums teks pabandyti prisitaikyti prie to. Visų pirma – ir toliau vartokite vitaminus nėščiosioms. Pasistenkite juos gerti tuo paros metu, kai jūsų nekankina pykinimas ar vėmulys.

Pabandykite valgyti mažiau, bet dažniau (6-7 kartus per dieną). Pirmąjį gėrimą išgerkite dar lovoje, o paskutinįjį – visai prieš miegą. Eksperimentuokite su skirtingais produktais. Vartokite kuo daugiau skysčio – jo galite gauti iš sulčių, mineralinio vandens, taip pat per vaisius (arbūzas, melionas, kriaušės ar churma) ar daržoves (salotos su agurkais ir pomidorais ir pan.). Tai ypač svarbu, jei jus kamuoja pykinimas, nes tada netenkama daug skysčių ir druskų.

Kuo daugiau ilsėkitės: gulkitės anksčiau ir kelkitės vėliau. Pasistenkite išvengti jus pykinančių kvapų. Kai kurios moterys sako, kad pykinimo joms padeda išvengti dantų pasta ar kramtomoji guma. Pabandykite – galbūt ir jums padės!

Venkite streso. Jei pašalinti streso priežasties (pvz., jūsų darbo) neįmanoma, kreipkitės į specialistą psichoterapeutą – jis padės jums gauti reikalingų žinių ir suvokti jūsų naująją būseną.

Kartais padeda Rytų medicinos metodai: akupunktūra, manualinė terapija ir pan. Tik labai svarbus vienas dalykas – prieš kreipdamiesi pagalbos į Rytų specialistus, įsitikinkite jų gerais profesiniais įgūdžiais.

Būsimos mamos komentaras:

„Oi, mamytes, aš nėščia 5 savaitės ir 5 dienos. Tačiau kai nuėjau pas gydytoją, ji nieko nematė per echoskopą, puslytė pasimatė tik po savaitės. Tiesiog aš patekau į tuos 10 %, kieno vaikučiai būdami 6 savaičių dar nepozuoja prieš kamerą. Ne iš vienos draugės girdėjau, kad dažnai tokiame amžiuje gydytojai per echoskopiją geriausiu atveju temato tik pūslelę, o širdutę plakant išgirsta tik dar po poros savaičių. Džiaugiuosi, kad pataikiau pas protingą gydytoją ir ji man viską paaiškino.“