11 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Dabar suvartojate gerokai daugiau kalorijų nei iki nėštumo: medžiagų apykaita pagreitėjusi 25 %. Cirkuliuojančio kraujo kiekis taip pat padidėja. Jaučiate vidinį karštį, jus troškina ir daugiau prakaituojate. Turbūt pergyvenate dėl nuolatinės nuotaikų kaitos, emocijų gausos, jaudulio ir nerimo. Kiekviena moteris savaip ieško išeities iš nemalonios padėties: vienoms padeda tvarkymasis namuose, kitoms – užsiėmimas kokiu nors hobiu. Žinoma, paguodos dažnai ieškote ir ant mylimojo peties. Jūsų vyras privalo jus suprasti. Mylimas žmogus tiesiog turi rasti savyje jėgų ir jums padėti. Nepamirškite vėliau savo mylimajam padėkoti, nes toks palaikymas nėštumo metu pareikalauja visų jo jėgų.

Mažylis

Mokslininkai yra įrodę, kad 11 savaičių vaikelis jau reaguoja į šviesą, garsą, šilumą, gali jausti skausmą ir prisilietimą. Organai jau beveik susiformavę, taigi dabar iki 20 savaitės mažylis augs itin sparčiai. Padidėja placentos kraujagyslių skaičius, kad būtų patenkintas augančio mažylio apetitas. Ausytės pakyla aukščiau, galvytė vis dar neproporcingai per didelė. Pradedea funkcionuoti žarnynas. Aišku, kol kas jis neturi daug „darbo“, bet vėliau per jį bus pašalinamos mirusios ląstelės ir vaisiaus vandenys. Išryškėja genitalijos. Mažylio ūgis – 5-6 cm., svoris – apie 7-10 gr. Rankytės kol kas vis dar ilgesnės už kojytes, tačiau jau visiškai išryškėjusios, aiškiai matyti pirštukai. Šią savaitę baigia formuotis krūtinkaulis, širdies kraujagyslių sistema. Pradeda funkcionuoti inkstai. Kadangi nuo 11-12 savaitės bene visi vaisiaus organai susiformavę, dauguma jau ir funkcionuoja, mažylis tampa labiau apsaugotas nuo išorinių poveikių ir infekcijų (išskyrus – raudoniukę).

Tai įdomu

Mamai kosint ar juokiantis, vaikelis į tai reaguoja judėdamas.
Įrodyta, kad nuo šios savaitės mažylis sugeba užuosti iš mamos gaunamų skysčių kvapą.
Pastebėta, kad mažylis skirtingai reaguoja į mamos išgertą kavą su kofeinu ir be kofeino. Taip pat į alkoholį.

Jūs keičiatės

Jei jus vis dar kamuoja emocijų kaita, paprasčiausia dabar būtų tiesiog plaukti pasroviui. Jei norisi verkti – verkite, jei nerimaujate – pasiguoskite, esate susijaudinusi – būna ir taip. Aišku, nesukraukite visų savo rūpesčių tik vyrui. Bandykite ir pati rasti išeitį – apsilankykite parodoje, paskaitykite knygą, užsiimkite jūsų širdžiai mielais darbais.
Vaikelis auga, kartu su juo – ir jūsų pilvukas. Gimda jau užima bene visą dubens sritį. Jums gali rodytis, kad jaučiate vaikelio judesius. Neskubinkite įvykių, nes kol kas taip dar negali būti. Palaukite dar šiek tiek... Jau greit jums reikės mažylį „įkalbinėti“ nesiduoti taip smarkiai ir dažnai.
Dauguma nėščiųjų šiuo metu patiria nagų ir plaukų pasikeitimų: vienoms jie auga greitai, o kitoms priešingai – plaukai pradeda slinkti, nagai lūžinėti. Gydytojai tai aiškina skirtingai, todėl sunku pasakyti, kodėl taip vyksta. Tiesiog dar kartelį palinkėsime Jums kantrybės.
Ypatingai rūpinkitės burnos ir dantų higiena. Dantys ir dantenos šiuo metu taip pat gali tapti itin jautrūs, lengvai atsirasti infekcija.

Kartu

Lietuvoje priimta, kad pirmoji echoskopija, jei lankotės poliklinikoje, atliekama apie 10-12 nėštumo savaitę. Visų pirma, toks laikas jau leidžia tiksliau nustatyti nėštumo dydį, taip pat šiuo metu galima pamatyti, jei yra defektų ar neatitikimų. Jei būsimoji mama sąžiningai laikosi gydytojų nurodymų, greičiausiai echoskopinis tyrimas praeis kuo puikiausiai, o jam pasibaigus gausite pirmąją savo mažylio fotografiją! Jau galite pradėti domėtis specialiais kursais nėščiosioms ir išsirinkti jums tinkamiausius.