9 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Jus vis dar persekioja padidėjęs nuovargis ir ankstyvoji toksikozė (pykinimas, vėmimas...), gali svaigti galva. Laikykitės! Nuo 12 nėštumo savaitės paprastai pasidaro lengviau. Dar vienas negalavimas, kuris gali „išlįsti“ būtent šiuo metu – venų varikozė. Keletas patarimų – įsigykite kremą ar tepalą nuo išsiplėtusių venų, daugiau vaikščiokite, jei jūsų darbas sėdimas – kojas laikykite kiek aukščiau, kas pusvalandį pasivaikščiokite, nenešiokite nieko sunkaus, įsigykite elastinį tvarstį.

Mažylis

Galvytė vis dar neproporcingai per didelė ir stipriai prispausta prie krūtinės, galvytėje aiškiai matyti kraujagyslių raizginys. Galvytės smegenyse pradeda formuotis smegenėlės (smegenų dalis, atsakinga už judesių koordinaciją), atsiranda pirmosios limfmazgių užuomazgos. Veidelis vis labiau ryškėja, smakriukas dar kol kas prisispaudęs prie krūtinės. Jei šią savaitę jums atliks ultragarsinį tyrimą, žiūrės vaikelio kaklo raukšlę – tai padeda nustatyti ankstyvuosius apsigimimus.

Vaikelio ilgis šiuo metu – nuo 15 iki 45 mm.

Jo nugarytė pamažu tiesėja, nyksta „uodegytė“. Toliau jo kūnelis sparčiai augs į ilgį ir pilnės. Akytės jau pakankamai susiformavusios, bet aptrauktos membrana. Jau esti raumenys, mažylis vis daugiau juda. Kaip ir praeitą savaitę, šiuos judesius kol kas gali parodyti tik echoskopas, jūs jų dar nejaučiate. Ilgėja galūnės, nyksta plėvelė tarp pirštukų. Alkūnės jau susiformavusios! Stiprėja kaulų sistema. Artimiausias kelias savaites vis dar neįmanoma bus nustatyti, ko laukiatės – mergytės ar berniuko.

Tai įdomu

9 savaičių mažylis didžiąją laiko dalį yra itin aktyvus – nuolatos juda ir labai mažai miega. Nuolatinis judėjimas turi didelės reikšmės, nes skatina augimą ir raumenų bei sąnarių vystymasi.

9 savaitės pabaigoje mažylis jau gali pradėti čiulpti nykštį, galvytę sukioti į priekį ir atgal, išsižioti ir susičiaupti, judinti liežuvį, atsidusti, ražytis.

Tarp 9-10 savaičių dėl augimo spartos kūno svoris padidėja 75 %.

Jūs keičiatės

Vienų moterų oda šiuo metu tampa itin elastinga ir lygi, kitos gi neišvengia spauogų. Gali būti, kad teks rečiau plauti galvą, nes plaukai taps sausesni. Krūtys padidėja, tampa jautresnės. Gali užgulti nosis ar net iš jos bėgti kraujas – tai taip pat nėštumui būdingi simptomai. Kad išvengtumėte nemalonių pojūčių, stenkitės kuo ilgiau būti gryname ore, rūpintis geru oru kambariuose.

Kadangi gimda didėja, dėl besitempiančių raiščių galite jausti skausmus po skrandžiu ar pilvo apačioje. Jus vis dažniau gali pradėti kankinti galvos skausmai – šiuo metu tai būdinga organizmo reakcija į nuovargį, įtampą, alkį, emocijas ar stresą. Atsikratyti galvos skausmo gali padėti skirtingi atsipalaidavimo būdai: masažas, aromaterapija, spalvų terapija, jogos užsiėmimai.

Jus taip pat gali kankinti neišsimiegojimo jausmas, persekioti mieguistumas – nepriklausomai nuo to, kad išmiegojote reikiamą valandų skaičių. Tai dažniausiai nutinka dėl progesterono įtakos organizmui, taip pat dėl mažakraujystės. Vartodama baltymais turtingo maisto, galite sumažinti mieguistumo pojūtį.

Kartu

Jei dar nepradėjote internete ar knygose ieškotis informacijos apie nėštumą, pats laikas tuo užsiimti. Nuolatos kalbėkitės su savo mažyliu, pasakokite jam apie savo gyvenimą, sėkmes ir nesėkmes. Bet stenkitės būti optimistė ir tikėkite, kad viskas bus gerai. Nuo jūsų psichologinės savijautos itin stipriai priklauso ir mažylio savijauta bei sveikata.

Gydytojo komentaras

Priimta, kad šiuo metu moteris konsultacijose lankosi kartą į mėnesį. Kaskart atliekami šlapimo, kraujo tyrimai, bendroji ginekologinė apžiūra. Imamas tepinėlis. Jei moteris turi minusinį rezus faktorių – atliekamas antikūnių tyrimas.