37 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Būsima mama

Jūsų nėštumas pagaliau pasiekė „išnešiojimo“ fazę. Mažylis leidžiasi vis žemiau, jis bet kurią akimirką gali „susikrauti lagaminus“. Tačiau jokiu būdu neskubinkite mažylio. Prieš ilgą ir nemažiau sudėtingą kelionę į šviesą ir jūsų meilę, jam reikia sukaupti pakankamai daug jėgų.
Dabar labai svarbu sekti savo kraujo spaudimą. Gali pradėti reikštis artėjančio gimdymo ženklai. Neretai moterys gimdymo išvakarėse jaučia energijos protrūkį. Jei tai jūsų pirmasis nėštumas, greičiausiai išnešiosite iki galo, jei jau esate gimdžiusi arba jei laukiatės dvynių, gimdymas gali prasidėti anksčiau. Mėgaukitės paskutinėmis nėštumo savaitėmis (kas žino, o gal net tik dienomis), prisiminkite visą nėštumo periodą, įsiminkite mažylio judesius – norite tikėkite, norite ne, bet po gimimo ilgėsitės tų bumptelėjimų iš vidaus.
Pasistenkite kuo daugiau sužinoti apie gimdymo namus, kuriuose ketinate susilaukti savo mažylio.

Pas gydytoją...

Pas gydytoją apsilankykite kas savaitę – gydytojas nustatys mažylio padėtį, įvertins jo svorį, gali pradėti tikrinti jūsų gimdos kaklelį. Kartais matuojami mažylio tonusai ar atliekama jo širdutės kardiotokografija – tai padeda įvertinti mažylio būseną. Beje, nėščiosios kortelė po gimdymo pasilieka gimdymo namuose su kitais gimdymo dokumentais, jums atiduodamos dvi šaknelės – vieną turėsite grąžinti savo ginekologui pirmos apžiūros po gimdymo metu (ją rekomenduojama atlikti per 4-8 savaites po gimdymo), antrąją įduosite mažylio pediatrui.

Trumpai apie mažylio žindymą

Maitinti mažylį savo pienu – ne tik natūralu, bet ir itin naudinga ne vien mažyliui, bet ir mamai. Mes tik trumpai priminsime: mamos pienuku žindomi vaikai mažiau serga infekcinėmis ligomis, rečiau kenčia nuo alergijų, turi mažesnę riziką staigios mirties sindromui, jiems geriau formuojasi teisingas sąkandis, o kalbant apie ateitį – jų intelektas būna žymiai aukštesnis! Maitinanti mama gauna milžinišką emocinę naudą, teigiamai veikiama ir jos sveikata. Tyrimai parodė, kad maitinimas krūtimi gerokai sumažina krūties vėžio riziką. O kur dar patogumas (jokių buteliukų plovimų, šildymų, sterilizavimų, mišinėlių netoleravimo...), neįkainojamas artumo jausmas ir galimybė bet kuriuo paros metu patenkinti šiuo metu vieną svarbiausių mažylio poreikių – alkį.

Mažylis

Mažylis ir toliau atlieka kvėpavimo judesius: įkvėpimo metu įtraukia amniotinio skysčio, o iškvėpdamas jį pašalina. Kartais jis žagsi. Nors mažylis jau visiškai išsivystęs, taučiau jis ir toliau sparčiai auga iki pat 40-os nėštumo savaitės – pavyzdžiui, paskutinę nėštumo savaitę jo kojytės būna gerokai paaugusios į ilgį ir stipriau spaudžia mamos krūtinę. Taip pat toliau sėkmingai kaupiami riebalai, kasdien priaugama bent po 14 g svorio, o kai kurie galvos smegenų neuronų sluoksniai pradeda formuotis tik dabar ir toliau formuosis jau po gimimo. Aplink nervus pradeda formuotis apsauginės plėvelės – šis procesas tęsis ir po gimimo, tai padeda geriau koordinuoti judesius. Mažylis dabar yra maždaug 48 cm ir 2,8 kg. Varškinio sluoksnio ant kūnelio kol kas dar daug. Šiek tiek sumažėjo kūną dengiančių pūkelių. Nosies ir ausyčių kremzlės tampa tvirtesnės. Poodinio riebalinio sluoksnio masė padidėja iki 15 % kūno masės. Tai būtina tam, jog mažylis galėtų palaikyti pastovią kūno temperatūrą. Oda tampa vis šviesesnio rožinio atsaplvio – tai nutinka dėl paviršiuje išsidėsčiusių kraujagyslių. Skrandžio ir žarnyno sistemos dar nesubrendusios, jos pilnai funkcionuoti pradės tik po gimimo. Žarnyne susikaupia tam tikras kiekis mekonijaus, kuris dažniausiai pasišalina mažyliui gimus su pirmuoju jo išsituštinimu. Mažylis pradeda išskirti hormoną kortizoną, kuris lemia galutinį plaučių subrendimą.
Paskutinėmis savaitėmis greitojo miego fazė (kuriai būdingas padažnėjęs pulsas, padidėjęs kraujo spaudimas, kritęs raumenų tonusas) užima nuo 30 % iki 60 % miego, likusią dalį sudaro gilusis miegas (charakterizuojamas raumenų atsipalaidavimu, nusiraminimu). Palyginimui, suaugsiųjų naktinio miego 20 % sudaro greitasis miegas, gilusis miegas
– 80 %. Abi miego fazės yra gyvybiškai svarbios.