20 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Sveikiname – pusė kelio įveikta!!! Per šį laiką jūsų organizmui teko gerokai padirbėti – juk vyko ne tik emociniai, bet ir fiziniai pasikeitimai. Nėštumo vidurį verta atšvęsti! Gali būti, kad kaip tik dabar pajusite dar vieną jėgų antplūdį. Pagerės plaukų ir odos būklė. Ne tik aplinkiniai, bet ir pati galite pastebėti, kaip puikiai dabar atrodote. Priimkite šį periodą kaip atostogas – jau greit nebeturėsite tiek daug jėgų keliauti, judėti, vaikščioti ir sportuoti.
Jūsų gimda dabar yra maždaug bambos aukštyje. Gimda pradeda spausti plaučius, skrandį, inkstus. Jus kankinantis dusulys turėtų sumažėti likus 4-6 savaitėms iki gimdymo, kada gimda nusileidžia ir taip stipriai nebespaudžia diafragmos. Kodėl nuolatos kalbame apie gimdos didėjimą? Todėl, kad tai vienas svarbiausių kriterijų, pagal kurį galima spręsti, kaip auga mažylis.
Šiuo metu krūtinė vėl kiek padidėja. Iš spenelių gali pradėti bėgti priešpienis. Jokiu būdu nespaudaliokite jo, tiesiog švelniai nuvalykite nosinaite. Jei priešpienio nemažai – pradėkite nešioti idėklus į liemenėlę.
Jei kamuoja nugaros skausmai – stenkitės išlaikyti tiesią laikyseną, ilgai nestovėkite, daiktus kelkite tiesia nugara, nelaikykite ilgai rankų iškėlusi į viršų, nekėlokite vyresnių vaikų, nešiokite batus žema pakulne. Prieš miegą pasimėgaukite šilta atpalaiduojančia vonia.
Pagal mažylio judesių aktyvumą jau galite spręsti, kada jis miega, o kada ne.
Šiuo nėštumo metu nepatariama dažytis plaukų ar darytis permanentinį makiažą.

Mažylis

Mažylio odelė šią savaitę tampa ne tik storesnė, bet ir keturiasluoksnė. Kūnelį padengia riebalinis, varškiniu vadinamas sluoksnis, kuris iki pat gimimo saugos mažylio odelę nuo išsausėjimo. Paprastai mažyliui gimus varškinio sluoksnio liekanų esti ant viso kūnelio. Pradeda intensyviai augti galvos plaukai. Per jūsų kraują mažylį pasiekia ne tik gyvybiškai svarbios ir maistingosios, bet ir apsauginės medžiagos, sustiprinančios organzimos atsaprumą. Mažylio „ūgis“ – apie 25 cm., svoris – iki 300 gr. Per paskutines 10 savaičių mažylio svoris padidėjo 60 kartų! Jo širdutė plaka maždaug 120-160 kartų per minutę.

Tai įdomu

Pirmieji mažylio judesiai yra švelnūs ir atsargūs, vėliau jie tampa aktyvūs. Tačiau po kurio laiko vėl gali kiek apsilpti. Nesijaudinkite, šiuo metu daugeliui mažylių yra tylos periodas.
Mažylis sugniaužia ranką į kumštuką.
Mažylio akytės labai labai nedaug, bet jau šiek tiek prasimerkia.
19-21 neštumo savaitėmis atliekamas antras echoskopinis tyrimas. Jo metu gydytojas mažylį apžiūri daug atidžiau: jau matyti visi organai, judesiai. O jei mažylis pasisuks „kaip reikia“, dar ir sužinosite, ko laukiatės.
Mažylio piršto čiulpimas – tai ne nusiraminimo būdas, o įgimto čiulpimo reflekso tobulinimas.
Kai mažylis juda aktyviai, galima priskaičiuoti nuo 20 iki 60 „spyrių“ per valandą.

Jūs keičiatės

Šiuo metu priaugate maždaug po 500 gr. per savaitę. Dabar ypač kontroliuokite savo mitybą, nes ateinančiomis savaitėmis laukia pats intensyviausias mažylio – taigi ir jūsų svorio – augimas. Tačiau neverta liūdėti, geriau ir vėl atnaujinkite savo garderobą.
Ir toliau didėja jūsų organizme cirkuliuojančio kraujo kiekis. Nėštumo pabaigoje kraujo bus beveik 1 litru daugiau, nei nėštumo pradžioje. Tai reikalinga tam, kad ne tik mama, bet ir mažylis būtų aprūpintas reikiamu deguonies kiekiu. Jūsų pulsas dabar yra maždaug 80-90 kartų/minutę. Arterinis spaudimas gali būti kiek aukštesnis.
Ant odos gali atsirasti pirmųjų strijų. Jos atsiranda dėl odos ląstelių pažeidimų ir dėl pernelyg didelio bei staigaus odos tempimosi tose vietose, kur ląstelės yra pačios jautriausios, būdent – klubų srityje, ant krūtinės ir pilvo apačioje. Odą gali niežtėti.
Nuo 20-tos nėštumo savaitės gali pradėti atsirasti gimdos susitraukinėjimų – tai ankstyvieji Brekstono-Hikso sąrėmiai, tam tikra gimdos treniruotė prieš laukiantį gimdymą.

Ar jau pirkti kraitelį mažyliui?

Šiais laikasi mamos gana anksti ir beveik visada iki nėštumo pabaigos sužino, ko laukiasi – mergaitės ar berniuko. Tačiau jei šią savaitę gydytojas jums pasakė, kad laukiatės mergytės / berniuko, dar neskubėkite pirkti žydrų / rožinių drabužėlių, nes mažylio lytis dar gali „pasikeisti“ (t.y. gali paaiškėti, kad visai ne tos lyties mažylio laukiatės). Kita vertus, vis dar nemažai mamų laikosi nuo senų laiko likusio prietaro, daiktelius pradėti pirkti tik prieš pat gimimą. Mūsų patarimas: pirkti gal dar ir neverta skubėti, tačiau pradėti dairytis ir rinktis – pats tas. Ypač didesnius daiktus – vežimėlį, lovytę, automobilinę kėdutę, vonelę... Šiais laikais visa tai apžiūrėti ir išsirinkti galima neišėjus iš namų – internetinėse parduotuvėse.