26 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Baigiasi jūsų monopolija – nuo šiol mažylio judesius jau gali pajusti ir artimieji – jiems tereikia uždėti ranką ant jūsų pilvuko. Gimda dabar pakilusi maždaug 6 cm virš bambos. Standartiškai gimda šiuo metu yra apie 24 cm ilgio ir 16 cm pločio. Savo forma primena gerą arbūzą.
Jei esate priaugusi kiek daugiau svorio nei rekomenduojama, jus gali kankinti padažnėję galvos skausmai, kojų mėšlungis, nugaros skausmai, širdies permušimai. Mažylio judesiai tampa kiek retesni, bet stipresni ir nukreipti į jūsų šonkaulius. Tiesa, vieni mažyliai juda daugiau, kiti mažiau, vieni stipriau, kiti silpniau. Vieno atsakymo kaip, kiek ir kada turi judėti mažylis, nėra. Kiekvienas žmogus individualus, netgi jei jis dar nepasirodė šiame pasaulyje.
Dar viena užduotis, kurią turite įveikti – susirasti patogią miegojimui pozą. Patariame apsidėlioti mažomis pagalvėmis: vieną pagalvę dėkite tarpk kojų, kitą – po nugara, ir miegoti patariama ant kairiojo šono. Vienintelis tokios miegojimo pozicijos nepatogumas – lovoje nelieka vietos daugiau negu vienam žmogui. Tiesa, užsienyje galima įsigyti specialių čiūžinių nėščiosioms, deja, jų gauti yra labai sunku.
Septintą nėštumo mėnesį vėl stipriai padidėja anemijos rizika. Kraujo ląstelės nuolatos atsinaujina, naujosios ląstelės pakeičia senąsias. Jei organizmo krūvis padidėjęs, naujos ląstelės sensta žymiai greičiau, o jų atsinaujinimas lieka ankstesniame lygyje. Taip organzime pradeda trūkti geležies, nes ji yra svarbiausias elementas išskiriant eritrocitus ir hemaglobiną. Eritrocitai – raudonieji kraujo kūneliai, hemaglobinas – baltymas, sudarantis eritrocitą, sugebantis susijungti su deguonimi ir pernešti jį į skirtingus organus ir audinius. Nustatyti anemiją nėra sudėtinga, nes kiekvieno apsilankymo pas gydytoją metu turi būti atliekami kraujo tyrimai. Anemijos profilaktikai, į maistą galite įtraukti daugiau produktų, turinčių nemažai geležies – tai pupos, lęšiai, avižų kruopos, juodosios slyvos, sėlenos.

Mažylis

Svarbiausias šios savaitės įvykis – akytės pagaliau atsimerkė! Dabar mažylio akys šviesiai mėlynos. Įdomu tai, kad bet kurios rasės mažylių akytės iki gimimo visada yra mėlynos. Ir tik po gimimo praėjus 3 mėnesiams jos įgauna savo nuolatinį atspalvį. Akytes mažylis iš pradžių atmerkinėja labai pamažu ir nedaug. Jos jau visiškai susiformavusios, akies obuolio sluoksniai lygiai tokie, kokie bus mažyliui gimus. Gimda praleidžia tam tikrą kiekį šviesos, kurią mažylis gali matyti. Nors akytės pradeda formuotis dar ankstyvojoje embriono stadijoje, gyvenimui gimdoje nėra reikalingas itin gerai išvystytas regėjimas. Akių vokai būna stipriai užmerkti iki 26-tos nėštumo savaitės – iki tol, kol galvos smegenys duoda signalą. Tada akytės atsimerkia ir pradeda mirksėti. Žiūros centre prasideda šviesos ir tamsos, vėliau – formos ir spalvos, pojūčių klasifikacija.
Nors mažylis vis dar atrodo kiek liesas ir silpnas, iki gimimo jis dar spės priaugti reikiamą svorį ir taps putlesnis. Jo „ūgis“ – apie 33 cm, svoris – apie 800 gr. Jei mažylis gimtų dabar, jis turi šansų išgyventi. Tačiau vidinis mažylio vystymasis ir toliau lieka svarbus – jis sparčiai auga, užimdamas vis daugiau vietos gimdoje, bet vis dar gali keisti savo poziciją joje.

Tai įdomu

Prasideda lemiama galvos smegenų žievės vystymosi stadija.
Plaučiai dar nėra iki galo susiformavę ir neišskira svarbios kvėpavimui substancijos – surfaktanto.
Vystosi bronchų medis.
Visi odos sluoksniai ir struktūros jau susiformavę.
Tyrimais nustatyta, kad paprastai anksčiau pirmą kartą atsimerkia moteriškos lyties mažyliai.

Kartu

Pats laikas pagalvoti apie dekretines atostogas. Lietuvoje jų išleidžiama nuo 30-tos nėštumo savaitės. Tačiau jei turite sukaupusi nepanaudotų atostogų, galite jomis pasinaudoti kaip tik dabar – nėščioms moterims tokia teisė suteikiama pagal Lietuvos įstatymus. Tik nepamirškite, kad prašymą atostogoms turite parašyti ne mažiau kaip prieš 2 savaites iki jų pradžios.

Nauji pojūčiai

Kadangi pilvukas tampa vis didesnis, natūralu, kad jį traukia žemyn. Galite netgi jausti gana stiprų skausmą, traukimą. Kartais jei pilvą ypač traukia, skiriama magnio preparatų. Būtinai pasitarkite su savo gydytoju, jei jaučiate nemalonius pojūčius. O savo nuožiūra galite įsigyti specialias kelnaites-diržą, kurios palengvins jūsų jauseną ir prilaikys pilvuką, ypač jei jums tenka nemažai vaikščioti ir judėti. Išsirinkti reikiamą dydį būtų galima taip: metro juostele išmatuokite savo pilvuką bambos lygyje ir prie gauto rezultato pridėkite 4-5 cm, nes per ateinančias savaites gimda dar paaugs. Gautas skaičius ir yra jūsų kelnaičių-diržo dydis.

Keletas patarimų, jei tinsta kojos:

Išgerkite vandens ar sulčių 20 minučių iki valgio;
Nevalgykite po 19 valandos;
Sumažinkite suvartojamos druskos kiekį;
Gerkite spanguolių ar citrinų morsą.