8 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Jūsų gimda pradėjo didėti, bet tai kol kas nematyti iš išorės. Jūs tikriausiai jau apsilankėte pas savo ginekologą. Verta pastebėti, kad vis dar yra gydytojų, kurie priima konsultacijai tik nuo 8 nėštumo savaitės: tai, pasak jų, sumažina neteisingų nėštumų nustatymo skaičių ir leidžia tiksliau nustatyti nėštumo dydį.

Šis etapas bus skirtas lankymuisi pas gydytojus ir įvairiausius specialistus. Galbūt tai ir nėra itin malonu, bet atminkite, kad viską darote būsimo vaikelio labui. Atsakingai pasirinkite gydymo įstaigą ir ginekologą, pas kurį lankysitės: nėštumo metu svarbus tampa ne tik gydytojo profesionalumas, bet ir jūsų bei jo psichologinis suderinamumas. Pastaruoju metu tampa madinga išsirinkti tą gydytoją, pas kurį ir gimdysite.

Pirmos apžiūros metu gydytojas:

Pamatuos kraujo spaudimą.
Į nėščiosios kortelę surašys informaciją apie paveldimas ir lėtines ligas jūsų šeimoje ir giminėje.
Siųs pas okulistą, stomatologą, šeimos ar LOR gydytoją konsultacijoms.
Paskirs kraujo tyrimą, nustatyti geležies ir hemaglobino bei leukocitų kiekiui kraujyje. Taip pat ištirs ar nesergate ŽIV.
Atliks šlapimo tyrimą.
Pasvers.
Nustatys gimdos dydį, apžiūrės gimdos kaklelį, paims tepinėlį.

Gydytojas taip pat atsakys į jūsų klausimus, papasakos apie nėštumo eigą, gali suteikti informacijos apie kursus ir konsultacijas. Jei priklausote rizikos grupei (esate virš 35 metų, sirgote/sergate lėtinėmis ligomis, šeimoje/giminėje yra išsigimimų ir t.t.), nukreips pas genetikos specialistus.

Mažylis

Jo ilgis artėja prie 2cm., o svoris – apie 13-20 gr.

Mažylis vis labiau panašėja į tikrą žmogutį. Širdelė plaka, skrandukas nusileidžia žemiau ir pradeda atlikti savo funkcijas, išskiria skrandžio sultis; pradeda funkcionuoti inkstai. Veikiami impulsų iš smegenų, raumenys susitraukinėja. Rankytės jau ima linkti per alkūnes ir riešus, sparčiai formuojasi pirštukai. Abiejose kaklo pusėse atsiranda ausų kaušeliai, veidelyje – viršutinė lūpa, išryškėja nosies forma, kakta. Pradeda augti akių vokai ir savaitės pabaigoje jie jau susijungia. Virkštelė vis dar sudaryta iš vienos kraujagyslės.

Iš vaikelio kraujo jau galima nustatyti jo Rh faktorių.

Savaitės pabaigoje pirštukai ir sąnariai būna beveik susiformavę, bet vis dar sujungti plėvele. Mažylio veidukas įgauna individualių bruožų, atsiranda mimika. Kūnelis reaguoja į prisilietimus. Visi vidiniai organai jau susiformavę, bet jie vis dar užuomazgos būsenoje ir neatlieka visų funkcijų.Vaiko kūnelis gana jūdrus, bet jūs to dar nejaučiate.

Ultragarsiniai tyrimai šią savaitę jau leidžia įžvelgti, ne tik, kur jo galvytė, o kur galūnės, bet ir nugarytę, skranduką. Ne ką mažesnis šios savaitės pasiekimias – skeleto kaulėjimo pradžia. Ant odos atsiranda 2 ląstelių sluoksniai, ji tampa daugiasluoksnė ir beveik nebeskaidri.

Tai įdomu

Jei Y chromosomos įtaka pasirodė stipresnė, turėsite sūnų, jei ne – dukrą.

Iki 8 savaitės pabaigos smegenys tampa itin sudėtingos, jos sudaro beveik pusę viso kūnelio svorio.

Šią savaitę ima tįsti mažylio kaklas ir liemuo. Veidelyje matyti nosytės galiukas, šnervytės, susiformavo burna. Jau yra liežuvis.

Per 8 savaites žmogaus embrionas nuo vienos ląstelės užauga iki beveik 1 mlrd. ląstelių, kurios sudaro virš 4 tūkst. skirtingų anatominių struktūrų. Dabar embrione yra daugiau kaip 90 % suaugusiojo struktūrų.

Svarbiausi vaikelio organai 8-10 nėštumo savaitę jau baigia formuotis ir toliau jie tiesiog tik augs.

Kartu

Jei mama neturi ypatingų sveikatos problemų, darbas jai gali tapti viena priemonių, padedančių įveikti nuotaikos svyravimus. Svarbiausia, nesistenkite kažko daryti per jėgą, nes dabar viskas turi teikti džiaugsmo! Ir toliau laikykitės ankstesnių savaičių ir jūsų gydytojo nurodymų.

Jūs keičiatės

Kad jaustumėtės kuo geriau, gerkite vitaminus – nors jie ir nepakeičia svarbiausių maisto produktų, tačiau yra labai reikalingi aktyviai vaikelio organizmo „statybai“. Atsisakyte itin riebių kremų, mažiau naudokite dekoratyvinės kosmetikos, o vietoje vonios geriau dušas. Jei turite didelių odos problemų, kreipkitės į gydytoją dermatologą, būtinai prieš tai jam pasakę apie savo nėštumą.

Nors gimda gerokai padidėjusi, jūsų pilvuko dar nematyti. Nebent galite pastebėti liemens linijų pasikeitimų. Kadangi gimda auga, pilvo apačioje galite jausti spazmus, maudimą ar net skausmą. Galite patirti ir ankstyvuosius Brestono-Hikso sąrėmius: jie vyksta nelygiais laiko tarpais, nereguliariais intervalais ir nėra pavojingi. Dėmesio: jei skausmas tampa nepakeliamas ar atsiranda kraujo, būtinai kreipkitės į savo gydytoją.

Šiuo nėštumo periodu reikia ypač saugotis moterims, turinčioms skydliaukės sutrikimų.

Taip pat daugiau rūpesčių patirs nėščiosios, kurios priklauso rezus-minus kraujo grupei. Jei tėvelio kraujo grupė teigiama, jos privalo atlikti kraujo antikūnių tyrimą. Jei nežinosite tikslios būklės, jūsų vaikelis gali patirti stiprių sutrikimų: antikūniai, atsirandantys moters organzime dėl rezus faktoriaus ir prieš jį kovojantys, per placentą patenka į vaisiaus kūnelį ir susijungę su vaikelio eritrocitų rezus fakoriumi, eritrocitus suardo. Vaisių gali ištikti anemija, gelta, edema ir jis, greičiausiai, tiesiog žus. Geriausiu atveju vaikelis gali gimti su dideliais centrinės nervų sistemos sutrikimais.

Būsimos mamos komentaras

„Tai mano pirmasis nėštumas ir po kelių dienų mums sueis 8 savaitės! Neįtikėtina jausti, kad tavyje formuojasi dar viena gyvybė... bet, o Dieve, kaip sunku kontroliuoti savo emocijas. Ašaros be jokių priežasčių, nepasitenkinimas, atšalimas... Noriu tik vieno – kad manimi kuo daugiau rūpintusi. Nors ne – šio bei to sūraus/rūgštaus noriu visada:)“