28 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Iki gimdymo liko viso labo 3 mėnesiai. Kadangi mažylio kaulai ir toliau sparčiai auga, nepamirškite vartoti kalcio. Optimalus svorio prieaugis iki šios nėštumo savaitės – 9 kg. Beje, kartais būna, kad svoris auga palaipsniui, o kartais tam tikrais šuoliais, taip kad nepergyvenkite. Gimda pakilusi jau gana aukštai – 8,5-9 cm virš bambos. Kad mažiau skaudėtų nugarą, stenkitės sėdėdama išlaikyti ją tiesią. Šiuo metu galite sapnuoti itin ryškius sapnus apie gimdymą ir būsimą mažylį. Jei planuojate išeiti gimdymo atostogų, pats laikas darbe parašyti prašymą.
Metas su gydytoju apsvarstyti gimdymo planą bei įvairias gimdymo perspektyvas. Visai naudinga būtų sužinoti, kas tai yra gimdymo nuskausminimas, epiziotomija, gimdymo veiklos stimuliavimas ir t.t. Tai realios situacijos, kurios gali ištikti jūsų gimdymo metu ir jums svarbu žinoti, kokia jų paskirtis, kaip jos atliekamos.

Mažylis

Įvykis, kurį verta atšvęsti – pirmasis jūsų mažylio kilogramas! Įdomumo dėlei pasakysime, kad per pastarąsias 11 savaičių jūsų kruopytė pasunkėjo 10 kartų. Dabar su kiekviena savaite jis taps vis pilnensnis ir putlesnis. „Ūgis“ šio metu yra apie 35 cm.
Smegenų žievė turi išvystytus smegenų vingius, smegenų masė ir toliau didėja. Trečiojo nėštumo trimestro metu spartus smegenų augimas sunaudoja 50% visos mažylio energijos. Smegenų svoris padidėja 400-500 kartų. Galvos plaukučiai tampa ilgesni. Ir toliau sėkmingai bei sparčiai kaupiami riebalai. Mažylis vis dar gali keisti savo pozijią gimdoje. Likus kelioms savaitėms iki gimdymo jis paprastai įsitaiso galvyte žemyn. Tačiau šiuo metu dėl to nerimauti dar nereikėtų.
Mažylis jau naudojasi visu rinkiniu jutimų: matymu, klausa (ji visiškai išsivysčiusi ir iki 28-os savaitės pabaigos mažylis gali atskirti aukštus ir žemus garsus), skoniu (skonio receptorių ant jo liežuviuko šiuo metu yra netgi daugiau, negu bus jam gimus), lytėjimu. Mažylis jau atpažįsta mamos balsą. Bando atlikti kvėpavimo judesius. Oda dar šiek tiek pastorėja, tampa nebe tokia peršviečiama. Tačiau kad ir kaip patobulėję, mažylio organai dar nėra visiškai subrendę ir būtų gerai, kad jis kol kas dar neskubėtų gimti.

Kas gali kelti nerimą?

Galite vėl patirti tam tikrų psichinių bei emocinių savijautos pasikeitimų. Galbūte tapote nervingesnė, jautresnė. Šiuo metu galite daugiau galvoti apie jūsų laukiantį naująjį socialinį – MAMOS –vaidmenį. Natūralu, jei nerimaujate ar jaudinatės, galbūt net šiek tiek bijote. Pasistenkite su kuo nors apie tai pasikalbėti. Skaitykite daugiau specialios literatūros nėščiosioms. Neužsisklęskite savyje, ir toliau darykite tai, kas jums malonu.