17 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Jei laukiatės pirmą kartą, galite mažylio judesių dar nejausti. Jeigu jau jaučiate mažylio judesius – nenustebkite, kad kol kas dar ne kasdien mažylis gali apie save pranešti. Dabar placenta sveria apie 480 gr. Kad padėtų placentai aprūpinti augantį mažylį reikiamomis medžiagomis, jūsų širdis dirba maždaug 40 % našiau, taip pat žymiai labiau apkraunami inkstai. Jūsų gimda dabar jau pakilusi maždaug 3,8-5 cm. žemiau bambos. Paprastai 17-18 nėštumo savaitę jau galima sužinoti, ko laukiatės – mergaitės ar berniuko.

Mažylis

Placenta visiškai susiformavusi ir per ją maisto medžiagos pasiekia mažylį. Odelė vis dar labai plona, ji neturi riebalinio sluoksnio. Stiprus garsas mažylį stebina. Mažylio ūgis – 15-18 cm, svoris 140-160 gr. Jokios naujos struktūros nebesiformuoja, mažylis toliau mokosi naudotis tuo, ką turi. Prasideda sparčioji galvos smegenų vystymosi stadija – smegenys padidėja savo apimtimi ir ant smegenų žievės paviršiaus atsiranda pirmieji vingiai bei vagos. Galvytė ir kaklas išsitiesina, nes stiprėja nugaros raumenys. Galvytės dydis tampa proporcingas kūnelio dydžiui, nes būtent kūnelis dabar intensyviai auga į ilgį. Akyčių vokai dar stipriai užmerkti, burnytė pusiau prasižiojusi, ant galvytės ir antakių jau daug plaukučių. Šią savaitę baigia formuotis inkstai, taip pat visos sudėtinės širdies sistemos dalys, kojytės bei rankytės; jei laukiatės mergytės – jos gimda jau susiformavusi. Inkstai užima jiems skirtą vietą ir įsitraukia į medžiagų apykaitą, išskirdami šlapimą. Šią savaitę baigia formuotis mažylio imuninė sistema. Jei anksčiau mažylio atsakas į bet kokią infekciją buvo jo žūvimas, tai dabar mažylio organizmas jau gali apsiginti.
Kadangi vaikutis jau reaguoja į garsą, atėjo laikas užsiimti aktyviu jo lavinimu.

Tai įdomu

Mažylis dabar jau sveria daugiau negu placenta.
Galvytė pagaliau tampa proporcinga kūneliui.
Mažylis jau gal atskirti saldų skystį nuo nesaldaus.
Per dvi savaites mažylio svoris padvigubėjo.
Į mamos emocines būsenas mažylis reaguoja judėjimo aktyvumu.

Kartu

Taigi, mažylis jau girdi. Kalbėkitės su juo kasdien. Jau galite pradėti rūpintis estetiniu jo lavinimu – dainuokite jam ne tik populiariąsias, bet ir liaudies dainas, klausykitės įvairiausios muzikos, vaikiškų dainelių, eikite į klasikinės muzikos koncertus, teatrą. Įtraukite ir tėtį – jei jis nenori dainuoti, tegu deklamuoja eilėraščius ar skaito pasakas prieš miegą. Mažylis turi išgirsti ir įsiminti tėčio balsą dar iki gimimo. Mažylis tikrai bus patenkintas girdėdamas gerą muziką ir artimųjų balsus.
Ir toliau nesijaudinkite, tęskite pasivaikščiojimus, darykite mankštą. Galite netgi leisti sau nedidelę kelionę. Svarbiausia, kad iš visko, ką darote ir kuo užsiimate, gautumėte malonumą ir pasitenkinimą.
Jau laikas pradėti planuoti, kada eisite dekretinių atostogų ir kada vėl grįšite į darbą.

Jūs keičiatės

Pilvuko jau nepaslėpsite. Ir toliau galite jausti skausmus pilvo apačioje – neišsigąskite, gimda auga ir jos raiščiai tempiasi skausmingai, be to dar ir vidiniai organai stumiami aukštyn arba į šonus. Gimda dabar auga daugiau į ilgį nei į plotį, tampa ovalo formos. Ji toliau kyla link pilvinės srities, jau greit pasieks kepenis. Gimda nėra tvirtai įsitaisiusi vienoje konkrečioje jūsų organizmo vietoje, tačiau ir nėra taip, kad ji sau laisvai plaukioja. Ją prilaiko raiščiai. Šiuo metu jau esate priaugusi nuo 2 iki 5 kg. svorio.

Dėmesio: stenkitės nevartoti jokių vaistų (net ir tų, kurių anotacijose nurodoma, kad esą nėščiosioms nekenkia), jei tai nėra būtina arba jei nepastebėjote pagerėjimo per 48 valandas. Taip pat nedirbkite daug su kompiuteriu, nesinaudokite mikrobangų krosnele (pirminiai tyrimai rodo, kad bangos pasiekia mažylio kūnelį, aiškinamasi, kaip jos veikia jo vystymasi).