12 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Jūsų gimda šiuo metu išsiplėtusi į plotį apie 10 cm. Gimdai pradeda trūkti vietos dubens srityje ir ji pakyla į pilvinę dalį. Pirmaisiais nėštumo mėnesiais gimdos sienelė auga stimuliuojama hormonų – estrogeno ir progesterono. Vėliau gimdos sienelė tempiasi ir plonėja spaudžiama augančio mažylio ir placentos. Placenta pradeda išskirti hormonus, reikalingus tolimesniam nėštumo vystymuisi.
Jūsų širdis pradeda plakti dažniau dėl padidėjusios kraujo cirkuliacijos. Geroji naujiena – nuo 12-os savaitės rytiniai pykinimai ir šleikštuliai pamažu išnyksta, turėtumėte pajusti palengvėjimą, netgi energijos antplūdį. Tiesa, nedideliam procentui moterų toksikozė išlieka ir toliau, ypač, jei moteris laukiasi kelių vaikelių. Taip pat nuo šios savaitės gerokai sumažėja savaiminio persileidimo tikimybė.

Mažylis

Per pastarąsias tris savaites mažylis paaugo dvigubai. Nors svarbiausios organų užuomazgos jau yra, liko dar keletas paskutinių štrichų: visų pirma, ir toliau vystosi rankų ir kojų nagučiai, antra, nors raumenų sistema jau pakankamai išsivysčiusi, bet vaisiaus judesiai dar nėra iki galo savarankiški.
Tuo metu kai nemiega, mažylis aktyviai „treniruoja“ savo raumenis: sukinėja galvą, judina pirštukus, rankytę suspaudžia į kumštuką, išsižioja ir susičiaupia. Jau susiformavę akių vokai, jie visiškai uždengę akytes. Visiškai susiformavusios galūnės ir pirštai. Mažylio ūgis – 7-9 cm, svoris – apie 15-20 gr. Ir toliau vystosi nervų sistema ir galvos smegenys. Išoriniai lytiniai organai jau visiškai diferencijuoti; geras specialistas, atlikdamas ultragarsinį tyrimą jau galėtų nustatyti, ko laukiatės. Tačiau tiksliausia vis dėl to tai būtų padaryti po 17 nėštumo savaitės. Ant mažylio odos pradeda formuotis plaukų užuomazgos.

Tai įdomu

Nuo 12-tos nėštumo savaitės mažylio kraujyje atsiranda leukocitų.
Jo širdelė plaka 110-160 kartų per minutę, krūtinytė kilnojasi ir nusileidžia visai taip tarsi kvėpuotų.
Vaikelis pradeda skleisti garsus, nes pradeda formuotis balso stygos.

Jūs keičiatės

Sakoma, kad normalu pirmojo nėštumo trimestro metu (t.y. per pirmąsias 12 savaičių) priaugti apie 1-3 kg, tai yra maždaug ketvirtadalį svorio, kurį priaugsite viso nėštumo metu. Šiuo metu pilvuko dažniausiai dar nesimato. Tačiau mamų, kurios laukiasi nebe pirmojo vaikelio, pilvukas išryškėja anksčiau ir jau gali gerokai matytis. Ant veido, kaklo, krūtinės ir rankų gali atsirasti pigmentinių dėmelių ar kraujagyslių išryškėjimo. Tai vadinamoji nėščiųjų odos hiperpigmentacija. Dažniausiai ji išnyksta po nėštumo. Ir toliau laikykitės ankstesnių savaičių patarimų.

Kartu

Greičiausiai, jau būsite pajutusi tam tikro, gal net keisto, maisto poreikį ar polinkį į keistus maisto derinius. Tam tikro maisto poreikis dažniausiai būna susijęs su padidėjusiu geležies, kalcio ar fosforo poreikiu. Net jei neturite ypatingų poreikių maistui, stenkitės savo maisto racioną sudaryti iš kuo sveikesnių maisto produktų iš visų maistinių grupių.