13 nėštumo savaitė

Nėštumo savaitės:
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Mama

Sveikiname – trečdalis kelio jau įveikta! Prasideda antrasis nėštumo trimestras, greit tapsite nebe tokia jautri, pamažu sumažės nerimas, susijęs su galimu mažylio praradimu (persileidimu), jausitės geriau, būsite aktyvesnė. Pamažu išnyks ankstyvosios toksikozės simptomai, susiję su placentos augimu. Ir toliau vartokite folio rūgštį, nes ji padeda vystytis placentai. Privalote ypač atidžiai saugotis virusinių infekcijų ir susirgimų.
Ir toliau aktyviai auga placenta, kuriai dabar jau tenka visa atsakomybė dėl vaikelio sveikatos. Gimda vis didėja ir iš klubų srities pakyla aukštyn. Pats laikas aptarti dar vieną, ne itin malonų siurprizą, kurį jo didenybė Nėštumas pateikia moterims – tai vidurių užkietėjimas. Jis dažniausiai nutinka dėl žarnyno peristaltikos susilpnėjimo, taip pat tam įtakos turi ir hormoniniai jūsų organizmo pasikeitimai bei auganti gimda, kuri užima vis didesnę dubens sritį, palikdama mažiau vietos žarnynui. Keletas patarimų: valgykite daugiau augalinių produktų, turinčių daug ląstelienos, stenkitės kuo daugiau judėti, pasivaikščiokite.

Mažylis

Buvęs panašus į ateivį iš kitos planetos, mažylis vis labiau panašėja į žmogų: akytės priartėja arčiau viena prie kitos, ausytės „įsitaiso“ galvinėje dalyje, nosytė ir smakriukas dar aiškiau išryškėja. Po 12-tos savaitės nauji organai jau nebesiformuoja, esantys tiesiog toliau auga ir vystosi. Vokai dar stipriai užmerkti: akytės atsimerks tik po ketverių mėnesių. Jis jau gali čiulpti pirštuką, nors, galbūt dar ir per drąsiai sakome, kad gali čiulpti – jis tiesiog kol kas dar tik prisitraukia pirštuką prie burnytės. Svarbi naujiena – visi 20 dantukų (tiksliau, jų užuomazgos) jau susiformavę. Jau matyti pora šonkaulių. Dėl kremzlių virsmo į kaulinį audinį itin minkštas mažylio kūnas tampa gerokai tvirtesnis Mažyliui jau kartais pavyksta nuryti nedidelį kiekį vaisiaus vandenų. Kasa pradeda išskirti insuliną, kuris itin svarbus medžiagų apykaitai ir augimui. Mažylio žarnynas nusileidžia į dubens sritį. Jau beveik visiškai susiformavę nagučiai. Pradeda augti pirmieji plaukučiai – antakių srityje, virš viršutinės lūpos ir ant smakro.
Padidėja smegenų masė, tobulėja jų struktūra. Baigia formuotis skydliaukė. Svarbiausią vaidmenį mažylį maitinant, aprūpinant jį deguonimi ir perdirbtais produktais dabar atlieka placenta. Šią nėštumo savaitę placenta jau patikimai susiformavusi ir sveria apie 30 gr. Mažylio ilgis – apie 10 cm, svoris – apie 30-40 gr. Mažylio galvytė dabar beveik 28 mm dydžio ir sudaro maždaug pusę viso kūnelio ilgio. Iki 24-os nėštumo savaitės mažylis augs itin sparčiai. Su kiekviena diena jis juda vis aktyviau, o judrūs ir greiti judesiai tampa lėtesni ir kryptingesni.

Tai įdomu

Mažylio kūnelio kremzlių kaulėjimo procesas prasideda nuo ilgųjų rankų ir kojų kaulų, kurie aiškiai matyti per ploną odą.
Šiuo nėštumo periodu mažylis miega viso labo keletą minučių per parą.
Mažylis sugeba užuosti iš motinos gaunamų skysčių kvapą. Ir jei pagimdžiusi mama pradeda laikytis tam tikros dietos ar atsisako produktų, kuriuos vartojo nėštumo metu, gali iškilti problemų dėl žindymo, nes mažylis prisimena tuos kvapus, kuriuos užuodė būdamas gimdoje.
Mažylio oda vis dar labai plona ir jautri.

Kartu

Dauguma moterų pradeda nerimauti, kad neigiamos jų emocijos gali pakenkti mažyliui. Tačiau nereikia perdėti: žinoma, turite stengtis kuo mažiau jaudintis, bet ir nuo neigiamų emocijų mažylis yra apsaugotas. Visų pirma, tokie dalykai vargiai įveikia placentos barjerą. Visų antra, bet kurios jūsų emocijos – milžiniškas impulsas mažylio vystymuisi.

Strijos

Strijos paprastai išryškėja nėštumo pabaigoje, bet jų gali atsirasti jau ir dabar. Ką tik atsiradusios strijos būna rausvai-melsvo atspalvio, vėliau tampa gelsvai pilkšvos. Jų atsiradimas siejamas su moters hormoninės sistemos pasikeitimais, kraujotakos sutrikimais ir augančiu svoriu. Keletas naudingų patarimų: stebėkite, kad nepriaugtumėte pernelyg daug svorio, lankykite baseiną, atlikite pratimus nėščiosioms, nuolatos masažuokite odą frotiniu rankšluosčiu, vartokite produktus, turinčius daug mikroelementų. Su laiku strijos taps plonesnės, bet, deja, visiškai jau neišnyks. Tai savotiška žymė, kurią mažylis palieka jums atminimui.